Meslek Mensupları Sokağa Çıkma Yasağından Muaf

Tarih: 18 Mayıs 2020

T.C. İçişleri Bakanlığının 12/05/2020 tarihli ve 7887 sayılı Genelgesi ile 15.05.2020-19.05.2020 tarihleri arasında Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir. Bursa, Eskişehir, Gaziantep. İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilimiz sınırlan içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. Anılan Genelge'nin 3 üncü bölümünde sokağa çıkma yasağından istisna olan kişiler sayılmıştır.

 

Bu kez. Bakanlığın 13/05/2020 tarihli ek genelgesi ile meslek mensuplarımız ve bunların yanlarında çalışanlar 12/05/2020 tarihli ve 7887 sayılı Genelgenin "3-İstisna Kapsamında Olan Kişiler" bölümüne eklenmiş, bunların 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanacak sokağa çıkma yasaklarından muaf oldukları ayrıca karar verilmesi halinde 31/05/2020 tarihine kadar uygulanacak sokağa çıkma yasaklarından muaf olacakları belirtilmiştir.

 

Söz konusu Genelgenin yayımını müteakip Bakanlıkla yapılan görüşmelerde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan meslek mensupları için kısıtlamanın yurt genelinde devam ettiği. Genelge ile getirilen muafiyetin bu durumda olan meslek mensuplarını kapsamadığı belirtilmiştir.

 

İçişleri Bakanlığının Genelgesi uyarınca meslek mensuplarının sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde yapılan kontrollerde mesleki kimliklerini göstermeleri yeterli olup ayrıca bir izin belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Meslek mensuplarının yanlarında çalışanlar için ise meslek mensuplarının ekli yazıyı düzenlemeleri, çalışanların bu yazı ile birlikte SGK İşe giriş bildirgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."