Yeni İstihdam Kalkanı Paketi açıklanacak! Covid-19 İle Getirilen İşten çıkarma yasağı,-Ücretsiz İzin Nakit Desteği-Kısa Çalışma Ödeneği Süresi 3 ay daha uzatılacak.

Tarih: 09 Haziran 2020

Yeni İstihdam Kalkanı Paketi açıklanacak! Covid-19 İle Getirilen İşten çıkarma yasağı,-Ücretsiz İzin Nakit Desteği-Kısa Çalışma Ödeneği Süresi 3 ay daha uzatılacak.

 

Yeni İstihdam Kalkanı Paketi'ne göre, salgınla getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha sürecek.

 

Normalleşme sürecinde yeni İstihdam Kalkanı Paketi açıklandı. Salgınla getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak.

 

Dünya gazetesinde yer alan ve NTV'ye dayandırılan habere göre,ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha sürecek. İşverene istihdamı koruması şartıyla teşvik verilmesi gündemde.

 

Kısa çalışma ödeneği uygulaması model değişikliğiyle sürecek.

 

Salgın döneminde getirilen işten çıkarma (sözleşmenin feshi) yasağı da uzatılacak. Bu yasağın süresi 16 Temmuz'da doluyordu. İlgili yasal düzenlemede Cumhurbaşkanı'na bu süreyi uzatma yetkisi verilmişti.

 

Yine salgın döneminde getirilen ücretsiz izne çıkarma hakkı kapsamında sözleşmesi feshedilmeden ücretsiz izne çıkarılanlara verilen 1170 TL sosyal destek sürdürülecek.

 

 

İlave Teşvik

 

İstihdamı koruma yanında istihdamı artırmaya yönelik olarak da bir dizi teşvik üzerinde çalışıldığı haberde yer aldı.

 

Buna göre, gençlerin ve 50 yaş üstü kişilerin istihdamını kolaylaştırmak için esnek çalışma imkanı sağlanacak. Bu kişilerle süreli iş sözleşmesi yapılması kolaylaştırılacak, haftalık çalışma saatinde esneklik sağlanacak.

 

Kayıt dışılıkla mücadele kapsamında, kayıt dışı çalıştırılanlar sigortalı olarak istihdam edilirse bu kişilere teşvik verilecek.

 

İşten çıkarma yapan işletmeler, yeni istihdam yaparlarsa teşvik alacaklar. İstihdamı koruyan, işten çıkarma yapmayan işletmelere de teşvik verilecek.

 

Bu arada, getirilecek teşviklerin sigorta prim ve vergi teşviki yönünde olacağı, teşvik olarak verilen kısmın İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması üzerinde durulduğu öğrenildi.

 

 

Kayıt dışı çalışanlarla ilgili önemli düzenleme

 

Kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınması şartıyla özel teşvikler geliştirilecek. 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 arasında sigortalı ya da kayıt dışı olarak çalışırken işten çıkarılmış olanlarla halen kayıt dışı çalışanlar, fiilen çalıştırılırsa ücret desteği verilecek. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanacak olan destek, günlük 57 lira 63 kuruş, aylık bin 752 lira olarak öngörülüyor.

 

İlgili düzenleme yayımlanınca ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."