2020 / Ocak Ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin Gönderilmesi

Tarih: 07 Şubat 2020

Bilindiği üzere “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin” ortak alınması ile ilgili, 18.02.2017 tarih ve 29983 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Genel Tebliği hükümlerine göre, söz konusu uygulamaya 1/1/2020 tarihinden itibaren (2020/Ocak ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile birlikte) tüm ülke çapında geçilmiş olup, 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri (SGK işyeri tescil kütüklerinde faaliyette bulunulan alan kısmı “Genel Bütçe Kapsamında” olarak işaretlenenler) hariç olmak üzere 2020/Ocak ayından itibaren e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi alınmayacaktır.

 

Bu kapsamda hazırlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri E-Beyanname sistemi üzerinden verilmektedir. Söz konusu işlemler esnasında SGK bildirimlerinde kontrol aşaması bulunmaktadır. Bu aşamada sisteme yüklenen Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri SGK tarafından kontrol edilmekte olup, işlemler sırasında onay süreci firmaların çalışan sayılarına göre artış göstermekte, bazen birkaç saati bulan sürelerde sistemden onay gelmektedir. 

 

SGK sisteminin önümüzdeki süreçte hızlanacağını düşünmekle birlikte, sistemde oluşabilecek aksaklık ve gecikmeler nedeniyle mağduriyet yaşamamanız için, 2020 / Ocak Ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinizi son günlere bırakmadan göndermenizi tavsiye ederiz.

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.  

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."